żywiec

Żywiec – kraina obfitująca w zwierzynę i żyzne ziemie

Planowanie podróży po polskich miastach powinno być zawsze dobrze przemyślane. Nie zawsze warto jeździć tam, gdzie jeżdżą wszyscy – szczególnie w okresie sezonu turystycznego, kiedy trudno o ciszę, spokój, i podziwianie klimatycznych miejsc. Osobom spragnionym tych urlopowych atrybutów warto zaproponować pobyt w mieście Żywiec.

Historia miasta

Żywiec powstał ponad 700 lat temu. Jego nazwa jest bardzo charakterystyczna – pochodzi od słowa „żywić. Nietrudno się domyślić, że za taką etymologią tej nazwy stoi kraina obfitująca w zwierzynę i żyzne ziemie. Przez wiele lat Żywiec przechodził praktycznie z rąk do rąk. Władali nim książęta cieszyńscy, oświęcimscy, król Kazimierz Jagiellończyk, Komorowscy, król Jan Kazimierz i inni. Aż do drugiej wojny światowej Żywiecczyzną władali Habsburgowie. W połowie XIX wieku miasto bardzo się uprzemysłowiło – nastąpił wielki jego rozwój. Miał tu miejsce zakład metalurgiczny, drukarnia, fabryka papieru. Jednak najbardziej Żywiec wsławił się produkcją piwa w Arcyksiążęcym Browarze. Ziemia Żywiecka w czasie II wojny światowej została włączona do Rzeszy i silnie zgermanizowana. Znajdował się tu jeden z największych punktów przerzutowych na Słowację. Po wojnie nastąpił rozwój przemysłowy miasta. W 1999 roku Żywiec oficjalnie został włączony do województwa śląskiego.

Co warto zobaczyć gdy odwiedzisz Żywiec

Jednym z najciekawszych zabytków Żywca jest Stary Zamek. Jest to podtynkowany zamek wzniesiony z kamienia łamanego, powstały w XIV wieku. Zachowało się tu sporo renesansowych malowideł, a także portali gotyckich i barokowych. Zamek wciąż budzi zainteresowanie turystów swoim przepychem i majestatycznością. Kolejny, Nowy Zamek, został zbudowany w stylu klasycystycznym przez Habsburgów. Stary Zamek otoczony jest żywieckim parkiem, który pierwotnie został zaprojektowany w stylu włoskim. W wieku XIX przebudowano go na styl angielski. Park jest jednym z licznych miejsc w Żywcu, w którym można naprawdę zrelaksować się i odpocząć.

żywiec
Stary zamek w Żywcu

Komu warto polecić wyjazd do Żywca

Miłośnicy historii i zabytkowej architektury na pewno powinni choć raz w życiu zobaczyć Żywiec na własne oczy. To piękne miasto z przebogatą historią, mieszczące się na Śląsku. Znajdziemy tu kilka ciekawych zabytków oraz kompleksów parkowych, w których można zaznać prawdziwego relaksu. Jezioro Żywieckie od wielu lat przyciąga miłośników sportów wodnych. Miłośnicy górskich wędrówek na pewno zachwycą się pięknem Beskidów otaczających Żywiec. Warto się tu zatrzymać choć na weekend, by zakosztować relaksu na łonie natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *