Ustroń

Ustroń i jego atrakcje

Ustroń jest bardzo ważnym punktem na mapie Beskidu Śląskiego. Dla jednych jest to ważne uzdrowisko, dla innych doskonałe miejsce na rodzinne wczasy w górach. Zimą kuszą stoki narciarskie, latem – szlaki piesze, dzięki którym można urządzać górskie wycieczki w rejon Wielkiej Czantorii lub Równicy. Co warto wiedzieć o tej miejscowości? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas pobytu w Ustroniu?

Z kart historii – Ustroń i jego dzieje

Dzieje Ustronia mogą zrobić wrażenie. Wiadomo, że jest to jedna z najstarszych osad Śląska Cieszyńskiego, o której wspominają już dokumenty z początku XIV wieku. Początkowo była to wieś, która należała do Piastów Śląskich, później stała ona własnością Habsburgów.

Aż do lat 70-tych XVIII wieku Ustroń był osadą pasterzy i rolników. W 1772 roku zaczęła tu działać huta żelaza, dzięki czemu Ustroń zaczął się przekształcać w osadę o charakterze przemysłowym. Przegrał w tej dziedzinie z konkurencyjnym Trzyńcem w XIX wieku, jednak – dzięki hucie – doceniono niezwykłe właściwości miejscowych wód. W ten oto sposób Ustroń przestał być ośrodkiem hutniczym, a stał się uzdrowiskiem.

Już w 1804 roku na jego terenie powstały pierwsze obiekty, dzięki którym możliwe stało się korzystanie z leczniczych kąpieli. W XIX wieku w rejonie Ustronia odkryto pokłady borowiny oraz źródła wód żelazistych, a w 1901 roku działalność rozpoczął Zakład Kąpieli Borowinowych. I choć dopiero w latach 60-tych XX wieku Ustroń oficjalnie stał się uzdrowiskiem, kuracjusze gościli tu już wcześniej. Obecnie miasto to jest nie tylko ważnym uzdrowiskiem, ale i ośrodkiem turystycznym. Co zachęca do wypoczynku na jego terenie.

Co warto zobaczyć w Ustroniu?

Zwiedzanie Ustronia może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć? Kusi piękny park i spacerowe tereny nad Wisłą, uwagę przyciągają też słynne piramidy – budynki, dzięki którym już z daleka można rozpoznać dzielnicę uzdrowiskową. W trakcie wycieczki po Ustroniu warto zwiedzić Muzeum Ustrońskie, którego dumą są wystawy poświęcone m.in. hutnictwu i kuźnictwu Ustronia. Znalazło się tu również miejsce na wystawę etnograficzną, dzięki której możemy zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat beskidzkiej kultury i tradycji. Innym ciekawym obiektem jest Muzeum Regionalne Stara Zagroda, które zostało urządzone w zabytkowej zagrodzie z drugiej połowy XVIII wieku. Amfiteatr, liczne parki oraz takie atrakcje, jak Leśny Park Niespodzianek – oto kolejne atrakcje, którymi może nas oczarować Ustroń. Tor saneczkowy na Czantorii i Równicy, ciekawy deptak oraz kameralne dzielnice również przyciągają i sprawiają, że na terenie tego kurortu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Polecamy: Międzybrodzie Żywieckie – beskidzkie letnisko pełne atrakcji

Ustroń dla aktywnych. Gdzie warto się wybrać?

Ustroń to idealne miejsce na wczasy w górach – szczególnie dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. Przez cały rok można urządzać ciekawe wycieczki w pobliskie pasma górskie. Kto znajdzie w Ustroniu tanie noclegi, ten może odwiedzić Równicę i Trzy Kopce Wiślańskie, może też wchodzić różnymi szlakami na Czantorię oraz leżące w jej paśmie szczyty: Soszów i Stożek Wielki. Zimą Ustroń przyciąga narciarzy, dla których nie lada gratką mogą się okazać szaleństwa na zboczach Czantorii.

Ustroń to górski ośrodek turystyczny, na terenie którego można cieszyć się wypoczynkiem o każdej porze roku. Tu nuda nikomu nie zagrozi, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *