Goczałkowice-Zdrój

5 miejsc, które warto zobaczyć w Goczałkowicach-Zdroju

Goczałkowice-Zdrój to ciekawe uzdrowisko, leżące na terenie województwa śląskiego. Bliskość Pszczyny i Bielska-Białej zapewnia mu znaczną popularność. Podobnie jak malownicza okolica – atrakcyjna i dla miłośników aktywnego wypoczynku i dla turystów zafascynowanych światem przyrody. Co warto zobaczyć w Goczałkowicach? Jakie atrakcje warto uwzględnić w programie swej wycieczki po tym uzdrowisku? Oto kilka propozycji dla tych, którzy zamierzają odwiedzić ten kurort w najbliższym czasie.

Pawilon „Górnik”

Jednym z tych obiektów, które przypominają o dość długiej historii uzdrowiska, jest pawilon „Górnik”. Zbudowany pod koniec XIX stulecia dla Spółki Brackiej „Górnik”. Dawniej leczyli się tu górnicy i ich rodziny. Obecnie zabytkowy budynek jest jedną z ciekawszych budowli na terenie uzdrowiska, sprawdza się też doskonale jako siedziba Gminnego Ośrodka Kultury.

Pawilon „Wrzos”

Pawilon „Wrzos” to nic innego, jak dawny Hotel Zdrojowy. Jest to jedna z cenniejszych budowli na terenie uzdrowiska, wyróżniająca się swoją konstrukcją. Charakterystyczny mur pruski przyciąga uwagę i sprawia, że pawilon „Wrzos” jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych budynków uzdrowiskowych. Do dziś można przenocować w jego wnętrzu, można też brać udział w wydarzeniach kulturalnych, organizowanych w Sali koncertowej. W pawilonie tym znalazło się też miejsce na niewielkie muzeum. Do którego warto zajrzeć w celu poszerzenia swojej wiedzy na temat Goczałkowic i okolicy.

Pijalnia wód

Piękny park zdrojowy oraz miejsca, w których można korzystać z niezwykłej mocy tutejszych wód – oto idealna oferta dla tych, którzy odwiedzają Goczałkowice ze względu na stan zdrowia. Tutejsza pijalnia wód może zrobić wrażenie i na tych osobach, które chcą spędzić czas w otoczeniu ciekawych zabytków. Budynek, służący jako pijalnia wód, powstał w 1862 roku i początkowo znany był jako „Hala Picia Solanki”. Dziś służy jako klimatyczna kawiarenka, ciesząca się wielkim powodzeniem i wśród kuracjuszy, i wśród turystów.

Polecamy: Ustroń i jego atrakcje

Ogrody Kapias

Dla wielu miłośników roślin, ogrody te są głównym puntem w programie wycieczki po Goczałkowicach. Nic w tym dziwnego. Po tych ogrodach można spacerować do woli, ciesząc się pięknem zielonych zakątków, spacerowymi alejkami i ciekawymi kompozycjami. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających? Kusi ogród utrzymany w stylu angielskim, wiejska chatka pełna ziół oraz zielony labirynt, w którym chętnie bawią się najmłodsi goście. To wyjątkowe miejsce – idealne dla tych, którzy chcą odpocząć wśród pięknych roślin. Przy okazji poszukać inspiracji do stworzenia własnego ogrodu.

Jezioro Goczałkowickie

Zbiornik w Goczałkowicach to piękne widoki i moc przyrodniczych atrakcji. A spacery w jego rejonie są nie lada gratką dla przyrodników (w szczególności dla ornitologów). Każdy, kto chce spojrzeć na „śląskie morze”, może wybrać się na spacer po koronie zapory. To dzięki niej wody Wisły zostały spiętrzone i utworzyły zbiornik. Dzięki któremu mieszkańcy wielu miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego nie muszą się martwić o brak wody pitnej. Zbiornik ten stał się jednocześnie przyrodniczą i turystyczną atrakcją, zatem podczas wizyty w Goczałkowicach warto poświęcić mu swój czas.

Goczałkowice-Zdrój to moc atrakcji, którym warto poświecić swój czas. To śląskie uzdrowisko ma wiele uroku, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *