Plan przeprowadzki

Jak się przygotować do przeprowadzki?

Przygotowanie do przeprowadzki to podstawa. Zaplanowanie przeprowadzki krok po kroku pozwala usystematyzować proces pakowania, załadunku i transportu. Kolejność pakowania, jak i przewozu rzeczy nie jest bez znaczenia, dlatego warto ją wyznaczyć. Jak więc zabrać się za plan przeprowadzki? Początkowo należy zadbać o opróżnienie mebli i wszelkich zakamarków pomieszczeń, po czym jako pierwsze powinny opuścić pomieszczenia największe gabarytowo przedmioty.

Pakowanie

Proces pakowania należy zaplanować w czasie w zależności od ilości przedmiotów do spakowania i zabezpieczenia. Warto jest założyć pewien zapas czasowy w razie wystąpienia trudności i nieprzewidzianych w planie okoliczności. W dniu przeprowadzki wszystko powinno być już spakowane, opakowane, tak aby można było swobodnie jedynie wynosić worki, kartony, przedmioty i skupić się na ich załadunku, przewozie i rozładunku u celu.

Aby pakowanie przedmiotów na czas przeprowadzki przebiegało sprawnie musimy zaopatrzyć się w stosowne materiały pakowe jak kartony, tektury, folie i taśmy. Przydać się mogą również narzędzia do rozkręcania, demontażu mebli i większych elementów. Zaplanować należy także demontaż na części tych przedmiotów, które można rozłożyć zyskując miejsce i komfort przewozu. Pakowanie należy zaplanować z naddatkiem czasowym, bowiem jest to najbardziej czasochłonna i pracochłonna czynność, której nie da się pominąć. Na etapie planowania przeprowadzki warto wziąć pod uwagę jak wyniesiemy np. narożnik, łóżko czy szafę której nie chcemy rozkładać. Ma to znaczenie w przypadku ciasnych pomieszczeń lub wysokich kondygnacji, wąskich klatek schodowych itd.

Polecamy: Jak wybrać balustradę – co warto wiedzieć na temat szklanych modeli?

Plan przeprowadzki tworzony przez fachowców

Jeżeli jest to nasza pierwsza przeprowadzka i jeszcze nie wiemy co nas czeka, z czym przyjdzie się nam zmierzyć dobrze jest zaczerpnąć porady osób z doświadczeniem. Można skorzystać z porad internetowych, doświadczeń rodziny i znajomych, lub też zapytać fachowców z firm organizujących przeprowadzki. Dowiemy się wówczas skąd wziąć kartony, jakiej taśmy pakowej użyć, jak zabezpieczyć meble, czy w jaki sposób bezpiecznie przewozić rośliny czy szkło. Poza pakowaniem i zabezpieczeniem istotne znaczenie ma uporządkowanie przedmiotów poprzez opisanie zawartości kartonów. Ponadto zwrócić uwagę należy na przedmioty szczególnie cenne, które winny być przewożone pod dozorem. Korzystając z firm przeprowadzkowych dobrze jest być na miejscu i o ile nie koordynować przeprowadzkę, to przynajmniej doglądać pracę pracowników.

Każda osoba uczestnicząca w przeprowadzce powinna znać swój zakres obowiązków, zadań do wykonania. W przeciwnym razie wkraść się może chaos opóźniający przeprowadzkę.

Plan załadunku i rozładunku

Wbrew pozorom plan przeprowadzki winien objąć również plan załadunku i rozładunku, jak też trasę przewozu. Wybór drogi może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa zawartości meblowozu. Duża ilość ostrych zakrętów, progów zwalniających, torów nie sprzyja bezpiecznemu transportowi. Kolejność rozładunku przyspieszyć może zakończenie przeprowadzki z sukcesem, bez stresu i sytuacji podbramkowych. Odpowiedni plan przeprowadzki pomaga także ograniczyć koszty przedsięwzięcia, nie tylko pod kątem wyrządzonych szkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *