sprzątanie

Łatwe sprzątanie. Jak urządzić mieszkanie?

Nikt nie lubi prac domowych, a zwłaszcza sprzątania. Można jednak ograniczyć te syzyfowe prace poprzez ułatwienie sobie poszczególnych czynności. Poprzez zastosowanie szeregu trików można usprawnić sprzątanie i sprawić, że będzie szybkie, łatwe i przyjemne. Nie oszukujmy się, kiedy się mieszka musi się też sprzątać. Im więcej osób mieszka w mieszkaniu tym trudniej utrzymać idealny ład. Warto więc obowiązki sprzątania podzielić pomiędzy domowników, ustalić jasne zasady i się ich trzymać.

Łatwe sprzątanie większych powierzchni

Mieszkania zwykle nie da się rozciągnąć, gdyż nie jest z gumy, gdy jednak uprzątnąć pomieszczenia, usunąć z przestrzeni niepotrzebne dekoracje, drobiazgi, ozdoby zyskujemy na czasie. Nie musząc odkurzać, wycierać i przesuwać ramek, wazoników, figurek i serwetek ułatwiamy sobie pracę. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo zagracamy swoje mieszkanie. Wycieranie kurzy z gładkich powierzchni jest zdecydowanie prostsze niżeli z półek i półeczek zastawionych świecznikami itp. Zrezygnujmy z tkanin pochłaniających kurz, do takich elementów należą ozdobne poduszki, liczne zasłony, narzuty itp. Wystarczy nam solidny dywan który łatwo odkurzymy. Skupmy się na wielofunkcyjności i ergonomice.

Wyposażenie serwisu sprzątającego

Warto wiedzieć jak i czym sprzątać mieszkanie. Zakup odpowiedniego mopa, wiadra, szmaty oraz detergentów to podstawa. Dzięki ergonomicznym trzonkom, ścierkom dobrze zbierającym kurze i usuwającym zabrudzenia o wiele szybciej uporamy się z brudem. Ponadto kluczowa jest profilaktyka i systematyczność w sprzątaniu. Nie czekajmy na to aż stół będzie się cały lepił do rąk, czy kuchenka zajdzie tłuszczem by trzeba było ją moczyć i szorować. Sprzątanie na bieżąco, sekwencjami pomaga skrócić czas na generalne porządki wykonywane od czasu do czasu.

Dla wielu osób dobór właściwych detergentów odmienił sprzątanie. Stosowanie płynu do szyb, aerozolu do skóry i mebli, specjalnych płynów do glazury, paneli to nie wymysł rozbudowanego rynku artykułów chemicznych, ale oferta stworzona by ułatwić nam sprzątanie. To samo tyczy się myjek parowych, ściągaczek, czy odkurzaczy piorących, samojezdnych. Sprzęty te zostały wyprodukowane by ułatwić nam sprzątanie. Korzystając z nich we właściwy sposób możemy ograniczyć czas sprzątania.

Przeczytaj również: Mycie i malowanie elewacji – jak wybrać firmę

Wykończenie wnętrz

Na etapie remontu i wykańczania wnętrz warto zwrócić uwagę na materiały budowlane takie jak zmywalne farby, gładkie powierzchnie płytek ceramicznych, antystatyczne panele podłogowe itp. Poza tym warto zwrócić uwagę na minimalizm wykończeń. Im mniej zakamarków, wnęk, załamków tym mniej trudności w sprzątaniu. Otwarte przestrzenie o wiele prościej jest wytrzeć mopem płaskim czy okrągłym, nie trzeba ścierką wycierać ich ręcznie na kolanach oszczędzając siły i czas. Dotyczy to również drobnych zakupów jak lampy, kontakty, czy baterie prysznicowe. Wybierając takie elementy zwracajmy uwagę na aspekt sprzątania, czy będzie ono łatwe i przyjemne?

Coraz częściej sięgamy po szkło, tymczasem szklane powierzchnie nie są wcale tak komfortowe pod kątem sprzątania. Praktycznie wszystkie odciski palców na nich widać, również kurz pod światło widać błyskawicznie. Do tego dochodzi kolorystyka. Wybierając ciemne kolory mebli narazimy się na widoczność każdego pyłku kurzu. To zaś pociąga za sobą konieczność częstego sprzątania. Niestety białe meble nie rozwiązują problemu gdyż nawet drobne zabrudzenia na nich są równie widoczne, jednak już kolorystyka dębu sonomy jest o wiele bardziej praktyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *