zamek w Żywcu

Stary i nowy zamek w Żywcu

Żywiec to miasto o średniowiecznej genealogii, choć na terenie kotliny żywieckiej istniały już wcześniej celtyckie osady. Rozwój miasta datuje się z XV wiekiem, kiedy stało się stolicą magnackiego latyfundium należącego do rodziny Komorowskich. Pomimo, że w późniejszym okresie Żywiec często zmieniał właścicieli, to jednak zawsze zachował swój metropolitalny status w stosunku do okolicy.

Stary Zamek

Historyczność miasta wiąże się z licznymi zabytkami. Nie inaczej jest i w przypadku miasta takiego jak Żywiec. Zdecydowanie najcenniejszym i najbardziej znanym zabytkiem tego miasta jest zamek zwany Starym Zamkiem. Obecnie jest to neoklasycystyczna budowla oparta jednak na zamku zbudowanym przez, wspomniany wcześniej, ród Komorowskich z końca XV wieku. Ciekawostką jest to, że zamek ten jest podparty na jeszcze starszych fundamentach zamku zburzonego podczas wyprawy karnej króla Kazimierza Jagiellończyka przeciwko Komorowskim. Którzy w tym czasie poparli, wrogo nastawionego wobec Polski, Macieja Korwina.

Wracając jednak do samego zamku, to wyjątkowy efekt robią przepiękne renesansowe krużganki. Które są pozostałością po pierwszej przebudowie tego pałacu. To właśnie w renesansie zamek zatracił swój obronny charakter i stał się wyłącznie siedzibą magnacką. Ostatni właściciele zamku czyli Habsburgowie zrzekli się praw własności do swojej dawnej rezydencji, w której dziś mieści się ogólnodostępne muzeum. Interesujący jest także okalający zamek ogród angielski, zwany parkiem zamkowym. Jest to ulubione miejsce wypoczynku i spacerów dla mieszkańców Żywca.

Stary zamek w Żywcu
Stary zamek w Żywcu – Arkadowy dziedziniec zamku.

Nowy Zamek

Innym pałacem znajdującym się w Żywcu jest tak zwany nowy zamek. Jest to neoklasycystyczny pałac Habsburgów zbudowany pod koniec XIX wieku. Gdy Stary Zamek przestał spełniać oczekiwania tak znakomitego rodu. Obecnie pałac ten jest własnością gminy. jednak Habsburgowie, po przeniesieniu stamtąd szkoły leśnej w nowe miejsce, wystąpili z wnioskiem o oddanie nieruchomości. Obecnie sprawa jest w sądzie, choć dla w zasadzie każdego naturalnym jest zwrot własności spadkobiercom właścicieli wygnanych z Żywca przez Niemców i komunistów.

Zamki w okolicy

Poza tymi dwoma najbardziej znanymi pałacami w Żywcu i okolicy było jeszcze kilka zamków. Głównie niewielkich warowni, z których dziś pozostały wyłącznie ruiny. Mowa tu między innymi o zamku na górze Grojec, gdzie do XV wieku istniał zamek rodziny Skrzyńskich. którzy pomimo swojego szlacheckiego rodu, trudnili się zbójectwem.

Militarne pamiątki

Będąc w Żywcu warto także zapoznać się z późniejszymi zabytkami o charakterze militarnym. W samym mieście znajduje się ciekawe muzeum militarne znajdujące się w schronie lotniczym. A w pobliskiej Węgierskiej Górce słynna linia bunkrów, na której odbyła się jedna z bitew kampanii wrześniowej.

Warto zwiedzić Żywiec

Żywiec to naprawdę dobre miejsce do zwiedzania. Ilość zabytków w tym mieście jest naprawdę spora, a poza tym okoliczne góry nadają temu miejscu niepowtarzalnego charakteru. Dzięki niedawno zbudowanej drodze ekspresowej dojazd do Żywca stał się o wiele łatwiejszy. Samo miasto i okolice mają w swojej ofercie sporą bazę noclegowa i turystyczną. W Żywcu na pewno nikt nie będzie się nudził.

2 thoughts on “Stary i nowy zamek w Żywcu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *