Na terenie tak ciekawego miasta, jakim jest Żywiec, nudzić się nie można. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście? Jedną z najważniejszych atrakcji jest tutejszy browar, a dokładniej – urządzone na jego terenie Muzeum Browaru Żywiec. Cieszy się ono ogromną popularnością wśród zwiedzających, a powodów, dla których warto zwiedzić tę placówkę, jest wiele.
Muzeum Browaru Żywiec – podróż w czasie
Choć tradycje piwowarskie na terenie Żywca sięgają czasów średniowiecza, dzieje współczesnego browaru wiążą się z działalnością Habsburgów. To właśnie ten ród w połowie XIX wieku rozpoczął budowę browaru, który do dziś cieszy się wielkim szacunkiem w całej Europie. Oficjalnie swą działalność browar zaczął w 1856 roku, a produkowane w Żywcu piwo szybko okazało się produktem wyjątkowo popularnym w całej Galicji.
Upaństwowionym po II wojnie światowej browarem dziś zarządza holenderski Heineken Grupa Żywiec. A sam browar? Choć z jednej strony powstało tu wiele nowoczesnych obiektów, wciąż można tu zobaczyć ciekawe budowle, które urzekają swym historycznym charakterem i które przypominają o długiej historii tego miejsca.
Najciekawsze zabytkowe budynki zaprojektował Karol Pietschka – mieszkaniec żywca. O którym do dziś przypominają tu takie obiekty, jak warzelnia, słodownia oraz budynki administracyjne. Część zakładu pracy została udostępniona turystom, dzięki czemu Żywiec stał się jeszcze bardziej atrakcyjnym celem niejednej wycieczki.
Nowoczesne Muzeum Browaru Żywiec urządzone zostało w dawnych piwnicach fermentacyjnych i leżakowych. W trakcie zwiedzania tej placówki można nie tylko poznać dzieje browaru i rodziny Habsburgów, ale też przenieść się do galicyjskiego miasteczka lub zajrzeć do dawnej karczmy. Taka podróż w czasie może się dla każdego gościa okazać wspaniałą przygodą, a jednocześnie – jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.