muzeum

Muzeum warte odwiedzin

Wybierając się do Żywca zaplanować warto odwiedziny w lokalnych muzeach. Co prawda nie ma ich zbyt wiele, chociaż co rusz powstają prywatne kolekcje udostępnione zwiedzającym. Jednak nie sposób pominąć największych atrakcji miasta.

Park zamkowy

Prócz budowli skrywających kolekcje zbiorów muzealnych do zwiedzenia pozostają również przestrzenie zielone, jak park zamkowy w którym w 2012 roku umieszczono ławeczkę księżnej Alicji Habsburżanki.

Na terenie parku zamkowego znajdziemy też ogólnodostępną stajnie oraz mini zoo, które niewątpliwie ucieszy maluchy towarzyszące rodzicom w zwiedzaniu miasta.

Niestety Żywiec nie oferuje tyle muzeów i zabytków co Rzym, Paryż, czy Wiedeń, jednak i tutaj można zaczerpnąć co nieco wiedzy historycznej. Przede wszystkim wartymi zobaczenia są Muzeum Miejskie w Żywcu oraz Muzeum Browaru.

Źródło wiedzy i ciekawostek

To pierwsze przybliży nam historie miasta oraz kultury Żywiecczyzny. Dzięki eksponatom i wystawom dowiemy się wielu ciekawostek o lokalnym folklorze.

Zmienne wystawy czasowe pozwalają zwiedzać muzeum wielokrotnie. Praktycznie co kilka miesięcy znajdziemy tam coś nowego. Tematem dominującym jest historia dziejów Habsburgów, którzy przez lata rezydowali w Żywcu. Zachowane pamiątki rodowe monarchów są tutaj na wyciągniecie ręki. Ponadto prezentuje także zbiory archeologiczne z ziem Żywiecczyzny. Jednym z działów jest dział zwierząt regionu. To ciekawostka historyczno-przyrodnicza.

Jedną z części zwiedzania Muzeum Miejskiego na terenie tak zwanego Starego Zamku jest park miniatur historycznych. Prezentuje on różnorodność zabudowy regionu na przestrzeni dziejów. W dużej mierze poświęca on uwagę Habsburgom którzy ukształtowali kulturę Żywiecczyzny.

Polecamy: Muzeum Browaru Żywiec

Muzeum browarnictwa

Konkurencje dla Muzeum Miejskiego stanowi Muzeum Browaru. Żywiec kojarzy się przede wszystkim z piwem. Dlatego jest idealnym zwieńczeniem historii browarnictwa ze współczesnością. Dedykowane jest nie tylko dorosłym. Sam browar w Żywcu założył książę Albrecht Fryderyk Habsburg w połowie XIX wieku. Muzeum odkrywa przed zwiedzającymi szereg historii browarnictwa na przestrzeni 150 lat. Jest wyjątkowo interaktywne, eksponaty można dotykać a piwa kosztować.

***

Jeżeli komuś byłoby za mało historii, to godnym dostrzeżenia miejscem jest również Etnopark w Ślemieniu. To okoliczny skansen, jeden z młodszych w Polsce. Gromadzi on szereg eksponatów poświęconych życiu codziennemu na Żywiecczyźnie przed laty. Skansen jest jednym z obiektów Szlaków Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *