Zabytki sakralne

Zabytki sakralne i nie tylko

Podobnie jak inne miasta regionu Podbeskidzia, również w Żywcu ważnymi obiektami i jednocześnie atrakcjami turystycznymi są zabytki sakralne. Nie dorównują one kościołowi Mariackiemu w Krakowie. Jednak będąc w Żywcu niewątpliwie warto jest zobaczyć co skrywa gotycki kościół Trzech Krzyży czy Konkatedra Narodzenia Najświetniejszej Maryi Panny. Ponadto tuż przy Rynku zobaczyć możemy kamienną, a zbudowaną na zgliszczach drewnianej budowli dzwonnicę o czterech kondygnacjach. Przy jej wejściu znajduje się pomnik Jana Pawła II.

Miasto Żywiec nie jest rozległe. Co za tym idzie układając sobie ścieżkę zwiedzania można te zabytki sakralne wkomponować w pieszą wycieczkę. Tuż obok lokalnych muzeów i kompleksów pałacowych z jakich słynie Żywiec.

Zabytki sakralne Żywca

Poza muzeami i pałacami w Żywcu nie baruje zabytków sakralnych. Do tej kategorii zalicza się kościół św. Krzyża. To gotycka budowla pochodząca z XV wieku. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, głównie rozbudowywany. Uwadze poleca się rzeźbę Kalwarii z trzema krzyżami Chrystusa i dwóch łotrów, datowaną na okres baroku.

Inną świątynią polecaną turystom do odwiedzin jest Konkatedra Narodzenia NMP. Kościół Trzech Krzyży obfituje w elementy pochodzenia z epoki baroku. Zaś Konkatedra prezentuje kompilacje stylów począwszy od najstarszego z jej początków aż po elementy współczesne. Znajdziemy w świątyni symbole renesansu, baroku, czy gotyku. Najbardziej wyróżniającym się elementem kościoła jest wysoka na 45 metrów wieża kościelna z czterostronnym zegarem. W kościele znajdują się kaplice Komorowskich oraz Habsburgów, które to rodziny były głównymi fundatorami przebudów kościoła.

Polecamy: Konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Golgota Beskidów

Jeśli zależy nam na zwiedzaniu zabytków sakralnych warto nadmienić iż w okolicy Żywca znajduje się słynne miejsce pielgrzymkowe zwane Golgotą Beskidów. To wyjątkowa droga krzyżowa rozpoczynająca się w Radziechowach. Wiedzie pośród domów, pól i lasów. Kończy się ostatnią stacją na górze Matysce. Bez wątpienia dla osób religijnych to interesująca atrakcja warta dostrzeżenia i okazja do modlitwy. Niesamowitego przeżycia. Na wzgórzu Matyska jest co roku w noc sylwestrową oprawiana msza święta, zaś w Wielki Piątek uroczyste nabożeństwo drogi krzyżowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *