wybór balustrady

Wybór balustrady – co warto wiedzieć na temat szklanych modeli?

Niewątpliwie balustrady szklane są bardzo modne. Na uwagę zasługuje ich jakość, wytrzymałość, a także świetna estetyka. Jednocześnie ich cena także nie jest nader wysoka. Dlatego tutaj pojawia się pytanie: jakie balustrady wybrać? Czy wybór balustrady ze szkła profilowanego jest dobrym pomysłem? A może zdecydować się na balustrady wypełnione szkłem?

Wybór balustrady ze szkła profilowanego – minimalizm w klasycznej formie

Ciekawym wyborem są balustrady wykonane ze szkła profilowanego. Trzeba tutaj wiedzieć, że posiadają one charakterystyczny kształt ceowników, przy czym ich minimalna wysokość to 90 cm. Warto także wiedzieć, że takie balustrady szklane są bardzo ciężkie, dlatego też zapewniają duże bezpieczeństwo. Jednak do ich mocowania należy używać tylko i wyłącznie mocnych okuć oraz wytrzymałych łączników.

Wypełnione szkłem balustrady – czy warto je wybrać?

Wypełnione szkłem balustrady można uznać za rozwiązanie najbardziej tradycyjne. W tym przypadku całe obciążenie kierowane jest na konstrukcję, a więc nie trzeba tutaj stosować bardzo drogiego szkła hartowanego, lecz sprawdzi się zwykłe, gdyż całe obciążenie przenoszone jest na stalowe słupki. W tym przypadku można zdecydować się na profile zamknięte z rur okrągłych bądź też tych kwadratowych. Warto także zwrócić uwagę na wypełnienie. Otóż szklane płyty mogą być mocowane zarówno z przedniej jak i tylnej części.

Polecamy: Podłoga do sypialni drewno czy wykładzina?

Kolejnym ważnym elementem jest konstrukcja, przy czym może ona być tylko elementem poziomym. Również duże znaczenie ma mocowanie. Stosuje się tutaj łączniki, dzięki którym łatwo przytwierdza się szkło do konstrukcji, zatem sprawdzą się zaciskowe uchwyty brzegowe, ale także łączniki talerzowe. Trzeba sobie zdawać sprawę, że gdy wybierze się tańszą opcję, styk szkła i metalu może powodować, że szkło stanie się bardziej kruche. Zatem należy zastosować dodatkowo gumowe uszczelki.

Mocowanie szkła – co warto wiedzieć?

Występuje wiele opcji mocowania szkła. Można zastosować łączniki zaciskowe, ale również rotul. Jednak ta druga opcja wymaga wiercenia otworów w szkle. Można także zdecydować się na montaż liniowy. Najrzadziej stosuje się klejenie szkła. Warto pamiętać, że choć montaż na pierwszy rzut oka wydaje się łatwy, to tak naprawdę wcale taki nie jest. Dlatego, jeżeli nie posiada się wiedzy i umiejętności, to lepiej postawić na usługi profesjonalistów. Dzięki temu mamy pewność, że całą pracę wykonano nie tylko szybko, ale co najważniejsze dobrze i balustrada szklana posłuży nam wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.