Konkatedra w Żywcu

Konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

Bez wątpienia Żywiec zachęca do zwiedzania nie tylko pobliskimi szczytami i szlakami narciarskimi, ale również zabytkami sakralnymi, kulturalnymi i architektonicznymi. Na pewno jednym z zabytków łączących cechy historyczne z tradycją i religią jest Konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Obiekt ten pochodzi z XV wieku, wspomina o nim Jan Długosz w Liber beneficiorum z lat 1460-1470.

Konkatedra urokliwa świątynia

Poza faktem iż od wieków Konkatedra jest świątynią warto dostrzec także jej piękno. Kościół posiada wysoką wieżę zdobioną u samego szczytu galerią. Budynek sakralny został częściowo rozbudowany w latach 1582/1583, głównie dzięki funduszom Komorowskich (właścicieli Żywiecczyzny). W wyniku rozbudowy powiększono prezbiterium i podwyższono kościół. Chociaż aktualny wystrój kościoła utrzymany jest w stylu barokowym, to pośród niego znajduje się gotycka płaskorzeźba z przełomu XV i XVI wieku nazwana Zaśnięciem Matki Boskiej. Niegdyś świątynia była przeciętną świątynią parafialną, zaś od roku 1992 pełni funkcje konkatedry diecezji bielsko-żywieckiej.

Historyczna architektura

Niewątpliwie zwiedzając konkatedrę nie sposób nie dostrzec i nie docenić uroku zabudowy. Ponieważ na szczególną uwagę zasługuje drewniana dzwonnica z 1582 roku. Godną uwagi przeróbką jest podwyższenie wieży z kamienia, która zyskała zwieńczenie ceglane. Z pewnością oglądając po kolei poszczególne zaułki kościoła można zaobserwować proces rozbudowy jak chociażby w przypadku powstania kaplicy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej też kaplicą Komorowskich za sprawą krypty grobowej rodziny fundatorów znajdującej się pod kaplicą. W połowie XVII wieku świątynia zyskała kaplicę wschodnią. Z czasem fundatorami odnowy i przebudowy kościoła stali się Wielopolscy, to dzięki nim kościół zyskał wystrój barokowy, który zachował się do dziś. W 1721 roku kościół zyskał nową murowaną dzwonnicę. W 1929 roku do kościoła dobudowana została kaplica Habsburgów wzorowana na renesansie, obecnie kaplica nosi nazwę Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wystrój kościoła

Poza architekturą świątynia skrywa w swych wnętrzach niebywały zabytek jakim są organy kościelne. Poza organami zauważyć należy płaskorzeźbę Zaśnięcia NMP zlokalizowaną w tryptycznym ołtarzu z dwoma skrzydłami. To ewidentny wpływ Wita Stwosza. Poza płaskorzeźbą na terenie kościoła znajduje się mnóstwo malowideł stanowiących samodzielne ołtarze a tworzące spójny wystrój konkatedry. Bez wątpienia uwagę przyciągają również stalle z początku XVIII wieku wykonane przez Nikodema i Jana Stefanowiczów. Przedstawiają one sceny życia Jezusa i Maryi. Wystawna ambona z 1748 roku również robi wrażenie na zwiedzających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *