Brykiet drzewny jako alternatywa dla węgla

Wraz ze wzrastającym rozwojem naszej świadomości ekologicznej, wzrasta też zapotrzebowanie na ekologiczne materiały opałowe. W szczególności zaś na alternatywne do węgla, który niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem w kwestii ogrzewania naszych domów. W żaden sposób nie można go przecież zaliczyć do Odnawialnych Źródeł Energii, a więc jego zapasy nie dość że prędzej czy później się skończą, to jeszcze jeśli będziemy go do tego czasu spalać, to po prostu zniszczymy swoją planetę. To prawda, że węgiel jako pierwiastek chemiczny jest potrzebny organizmom żywym. Ale na pewnie nie jest nam potrzebne zapylenie naszej atmosfery tysiącami substancji pochodzących ze spalania węgla, a których do życiowych zaliczyć nie możemy. Warto tutaj więc zwrócić uwagę na alternatywne rozwiązania, takie jak chociażby brykiet drzewny.

Dlaczego brykiet drzewny?

Wielu może zapytać dlaczego akurat brykiet drzewny? Otóż jest to materiał pozyskiwany w dużej mierze z niezagospodarowanego dotychczas odpadu. Powstaje w wyniku prasowania wiórów, trocin i zrębków drzewnych, czyli odpadu z produkcji stolarskiej i tartacznej. Dotychczas nie było co z tymi odpadami zrobić, a tutaj mamy ich przeznaczenie na dobrej jakości materiał opałowy. Będzie on prasowany przez nowoczesne brykieciarki, które zadbają o prawidłowy poziom zbicia materiału i jego stabilizację w formie kostek. Bez zastosowania jakichkolwiek chemicznych lepiszczy. Wykorzystywana jest tutaj naturalna żywica, zawarta w drewnie, która jest wyciskana w prasowaniu i wykorzystana do scalenia wiórów w jedną stabilną kostkę. Obecnie stosowane w produkcji brykieciarki, pozwalają nam na kształtowanie stosunkowo dowolnych rozmiarów i kształtów kostek brykietu. W zależności od potrzeb do konkretnych warunków spalania.

Warto tutaj od razu podkreślić, iż tak powstały materiał opałowy, możemy w pełni zaliczyć do OZE. W czasie, kiedy my spalamy brykiet drzewny, kolejne drzewa już rosną. Będą dalej z nich wytwarzane elementy stolarki domowej, więźby i inne elementy. Powstający zaś w procesie cięcia odpad będzie nadawać się na przygotowanie z niego brykietu drzewnego.

Brykieciarki przemysłowe

Oczywiście nie wszystkie brykieciarki będą nadawały się do współczesnego wytwarzania brykietu na dużą skalę. Mówimy tutaj o nowoczesnych maszynach, które będą w stanie zagwarantować nam zdecydowanie najlepsze warunki produkcji. Owszem ich zakup wiąże się ze stosunkowo sporymi inwestycjami. Jednakże, przedsiębiorcy posiadający dostęp do sporej ilości wiórów i trocin, będą mieć pewność ich wykorzystania. Chodzi więc tutaj przede wszystkim o zakłady stolarskie oraz tartaki. Tego typu przedsiębiorstwa mają odpadów do produkcji brykietu pod dostatkiem. W takich więc okolicznościach inwestowanie w przemysłowe brykieciarki o dużej wartości będzie jak najbardziej uzasadniona ekonomicznie. Po prostu w ciągu kilku lat z cała pewnością inwestycja będzie w stanie się zwrócić i to z całkiem sporą nawiązką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *