Choroba wrzodowa żołądka. Metody leczenia.

Choroba wrzodowa żołądka, to ubytki błony śluzowej żołądka lub też dwunastnicy. Tego typu braki w błonie śluzowej mogą także powstawać w najniższych partiach naszego przełyku. Te zaś, są bezpośrednio narażone na działanie kwasu żołądkowego. Ubytki powstające w tym procesie charakteryzują się różną wielkością – od bardzo małych, aż do poważnych wrzodów przechodzących przez całą ściankę żołądka lub dwunastnicy. Okazuje się też, iż stres, który jest wymieniany jak najczęstsza przyczyna pojawiania się wrzodów, wcale nie jest jedyną, bowiem także ludzie prowadzący stosunkowo bezstresowe życie będą na nie narażeni.

Jak powstaje choroba wrzodowa żołądka?

Zdecydowanie najczęściej, do problemów z wrzodami żołądka prowadzi pojawienie się bakterii helicobacter pylori, którą wg badań przeprowadzonych w kraju zarażonych jest nawet do 32% dzieci, nawet do 90% dorosłych. Oczywiście zakażenie bakterią nie zawsze prowadzi do choroby wrzodowej, jednak jest ścisłe powiązanie między tą bakterią a chorobą wrzodową żołądka. Warto tez podkreślić, iż według wielu badań, o wiele częściej chorują osoby z grupą krwi „0”.

Jak przejawia się choroba wrzodowa żołądka.

Aby jednak przekonać się czy mamy problem z chorobą wrzodową żołądka, należy poznać jakie są jej najczęstsze objawy. Następnie należy bacznie obserwować swój organizm pod kątem ewentualnego ich wychwycenia. Jest to ważne, bowiem im szybciej rozpoczniemy prawidłowe leczenie, tym lepiej dla naszego zdrowia. Wrzody nie zdążą się rozwinąć i doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia naszego żołądka lub też dwunastnicy.
Najczęstszymi objawami w przypadku choroby wrzodowej żołądka są:

  • Mdłości
  • Odbijanie
  • Zgada
  • Silne wymioty
  • Ból umiejscowiony pośrodku brzucha, poniżej mostka nad pępkiem (jest to pieczenie, palenie). Czasami w tym miejscu jest odczuwane uczucie silnego głodu.

Bóle nasilają się najczęściej po jedzeniu w przypadku wrzodów żołądka. Zaś w przypadku dwunastnicy, mogą się nasilać z rana zaraz po przebudzeniu. Warto o tym pamiętać, gdyż pozwala to znaleźć prawidłowe miejsce choroby.

Ziołowe leczenie wrzodów żołądka.

Leczenie wrzodów żołądka jest procesem dość długotrwałym, aczkolwiek może być bardzo skuteczne. Stosowane są oczywiście odpowiednie terapie w tym także antybiotykowe. Podawane są także blokery pompy protonowej, które zmniejszają praktycznie do zera wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto możliwe jest także skuteczne ziołowe leczenie wrzodów pod warunkiem prawidłowego dobrania leków ziołowych, oraz wychwycenia choroby w bardzo wczesnym stadium. W przypadku bardziej zaawansowanych stanów owrzodzenia, konieczne będą antybiotyki. Ponadto warto także wyeliminować z diety te potrawy które będą nasilać dolegliwości. Najczęściej są to soki owocowe, jak również wszystkie ostre i bardzo tłuste produkty spożywcze. Warto także unikać alkoholu, choć nie ma dowodów na fakt, aby wydłużał proces leczenia. Z cała jednak pewnością prowadzi do wydzielania kwasu solnego, lepiej go na czas leczenia całkowicie odstawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *