opakowania plastikowe

Czy opakowania plastikowe są szkodliwe?

W ciągu ostatnich lat, ludzkość coraz wyraźniej zauważa problem związany z opakowaniami z tworzyw sztucznych. Ich problemem jest przede wszystkim brak odpowiedniej segregacji, selektywnej zbiórki i przetwarzania czyli recyklingu. Poza tym, opakowania z tworzywa sztucznego są relatywnie tanie w produkcji, wobec czego nikt nie szuka rozwiązania problemu nadmiernej ich produkcji. Po co, skoro można wyrzucić do morza czy tez oceanu i wyprodukować a grosze nowe? No właśnie, warto się nad tym tematem pochylić nieco bardziej, bowiem okazuje się, iż wcale nie musimy podążać ścieżką wiodącą do samounicestwienia. Okazuje się bowiem, iż opakowania plastikowe, nadają się idealnie do recyklingu. Następnie przetworzenia w kolejne opakowania i kolejne, jak również do wytwarzania innych produktów z tworzyw sztucznych.

Opakowania plastikowe na recykling.

Kluczową kwestią jest tutaj zmuszenie ludzkości do szerszego myślenia o każdym jednym, zużytym opakowaniu plastikowym. Z perspektywy jednostki nie stanowi to problemu. Co tam znaczy moja jedna butelka zostawiona w lesie? Ale przecież chodzę do lasu co tydzień i za każdym razem biorę wodę i zostawiam butelkę. Inni też chodzą i też zostawiają. Zaczyna się zbierać tych butelek stosunkowo sporo. Potem przychodzi deszcz, ulewa i zmywa te butelki z lasu do pobliskiej rzeczki, gdzie bardzo sprawnie i szybko transportowane są do morza. Jednym słowem, każda, nawet jedna butelka zostawiona przez nas w lesie stanowi poważny problem. Dlatego powinniśmy jeszcze mocniej i bardziej intensywnie wdrażać programy związane z recyklingiem tworzyw sztucznych. Tym bardziej, iż możliwości w tym zakresie są całkiem spore.

Ze zużytych butelek, możemy wykonywać kolejne opakowania z tworzyw sztucznych. Co prawda nie mogą być już one stosowane w kontakcie z żywnością. Niemniej jednak do dystrybucji chemii gospodarczej czy tez przemysłowej, sprawdzać się będą doskonale. Możemy także wytwarzać materiały geosyntetyczne, coraz powszechniej stosowane w budownictwie. Tutaj właśnie wykorzystywana jest wada tworzywa sztucznego, czyli jego długi okres rozkładu. Dzięki temu materiały geosyntetyczne są trwałe, nawet jeśli zastosowane są w warunkach silnego działania warunków atmosferycznych. Po prostu nie ulegają rozkładowi, co w tym przypadku jest zaletą.

Możliwe rozwiązania.

Generalnie, musimy jak najszybciej przeanalizować różne możliwości, tak aby opakowania plastikowe przestały być największym utrapieniem dla środowiska naturalnego. Należy opracować rozwiązania, dzięki którym zarówno wielki przemysł zacznie bardziej szanować wyprodukowane tworzywo sztuczne, jak również aby przeciętny kowalski szanował wszystkie opakowania plastikowe. Aby nikt nie wyrzucał ich gdzie popadnie. Rozwiązaniem może się okazać spora kaucja wpłacana na konto urzędów ochrony środowiska, za każdą butelkę. Podlegała by ona zwrotowi na przykład w zakresie 80% przy zwrocie butelki do punktu recyklingu. Trzeba po prostu szukać rozwiązań, które zapewnią nam większą dbałość o środowisko naturalne, zamiast skupiać ciągle na rozwoju gospodarczym. Na nic nam rozwój, skoro doprowadzi z czasem do unicestwienia ludzkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *