Góra Żar - niesamowita atrakcja turystyczna

Góra Żar – niesamowita atrakcja turystyczna

Góra Żar jest jednym z najbardziej atrakcyjnych szczytów na terenie Beskidu Małego. Sama Góra Żar to przede wszystkim mekka dla miłośników paralotniarstwa i szybownictwa, zaś zimą zjawiają się tu tłumy narciarzy. Dzięki kolejce linowo–terenowej każdy w ciągu paru minut może wjechać na jej szczyt, zaś dla tych bardziej ambitnych wyznaczono szlaki turystyczne, którymi z pobliskich miejscowości można na własnych nogach zdobyć ten atrakcyjny wierzchołek.

Beskid Mały, Śląski oraz Żywiecki

Warto odwiedzić górę Żar ze względu na piękne widoki rozciągające się ze szczytu. Pięknie widać stąd Beskid Mały, Śląski oraz Żywiecki. Pięknie prezentują się również trzy zbiorniki wodne utworzone na Sole. To Jezioro Żywieckie, Jezioro Międzybrodzkie oraz zbiornik w Czańcu. Można również zobaczyć ogromny zbiornik wodny, który znajduje się na szczycie Żaru. To górny zbiornik mieszczącej się we wnętrzu góry elektrowni szczytowo – pompowej. Najładniej prezentuje się on ze stoków sąsiadującej z Żarem góry.
Na szczycie góry Żar działa również restauracja oraz letni tor saneczkowy, stworzony z myślą o najmłodszych turystach odwiedzających górę Żar.

Góra Żar to sporty zimowe, sporty wodne oraz wędrówki po wzniesieniach Beskidu Małego

Atrakcje czekają na turystów na szczycie góry, jak i w miejscowościach położonych u jej stóp. To przede wszystkim Jezioro Międzybrodzkie, które utworzono na rzece Sole w 1937 roku, po wybudowaniu zapory w Porąbce. Przy tej właśnie zaporze znajduje się wspomniana już elektrownia. Powstanie jeziora sprawiło, że powstał tu szereg ważnych ośrodków wypoczynkowych oraz ośrodków sportów wodnych.
Słynna jest również szkoła szybowcowa, która znajduje się w Międzybrodziu Żywieckim tuż przy dolnej stacji kolejki na Żar. Samo Międzybrodzie Żywieckie to obecnie ważna miejscowość letniskowa, podobnie jak sąsiednie Międzybrodzie Bialskie. Turyści zaglądają tu chętnie, bo też oferta turystyczna tego rejonu jest ogromna. Sporty zimowe, sporty wodne oraz możliwość odbywania pieszych wędrówek po wzniesieniach Beskidu Małego to największe walory tych miejscowości. Dodatkowo panuje tu cisza i spokój, zaś okoliczne krajobrazy można zaliczyć do wyjątkowo malowniczych i atrakcyjnych o każdej porze roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *