bajka Bolek i Lolek

Czy bajka Bolek i Lolek jest archaiczna?

Figle Bolka i Lolka wciąż są aktualne. Czyż nadal dzieci nie bawią się w Indian, nie próbują skonstruować samolotu i nie pragną odbyć dalekiej podróży? Ten uniwersalizm sprawia że bajka Bolek i Lolek wciąż jest popularna zarówno wśród pokolenia lat 70-tych jak i współczesnych kilkulatków.

Bajka Bolek i Lolek łączy pokolenia

Dzięki ciągłej aktualności bajki możliwe jest łącznie pokoleń. Postacie Bolka i Lolka nie mają komórek ani internetu, nie grają w gry wideo, mimo to dzieci uwielbiają oglądać ich przygody pełne pomysłów i figli. Fabuła bajek jest prosta i złożona zarazem. Każdy odcinek jest dokładnie przemyślany pod kątem odbioru przez dzieci jak również przekazu zgodnego z założeniami bajki. Kreskówka minimalizuje przemoc, ostrzega i uczy jak się bezpiecznie bawić.

Ponadto promowana jest przyjaźń, wzajemna pomoc i poprawna postawa życiowa, zdrowy styl życia. To wartości niezmienne mimo upływu lat. Wydawać by się mogło iż starodawne samochody występujące w bajce czy telefon z tarczą, antena pokojowa telewizora chłopców będą przez dzieci niezrozumiałe i odstraszające, tymczasem jest przeciwnie. To właśnie bajka Bolek i Lolek przybliża dziecku młodość rodziców, dzieci mają szansę poznać dawne życie Polaków, dla nich tak odległe w pędzącym świecie rozwoju techniki i multimediów.

Świetna bajka na dobranoc

To świetna bajka na wyciszenie, co za tym idzie idealna propozycja dobranocki. Mimo iż w bajce wiele się dzieje a dzieci przezywają wraz z bohaterami szereg emocji to nie jest ona naładowana jaskrawymi kolorami, ostrą kreską i złymi emocjami, dynamicznym obrazem jak bywa to we współczesnych animacjach.

Więcej o bohaterach bajki przeczytasz tutaj: https://www.bielsko24.eu/bolek-i-lolek-znani-chlopcy-bielska-bialej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.