autocasco

Czy ubezpieczenie autocasco gwarantuje nam naprawę samochodu po gradobiciu?

Ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe, chyba nikomu nie przyszłoby do głowy, aby go nie wykupić. Warto też zwrócić uwagę, jak ważne jest OC, w razie jakiejkolwiek stłuczki z naszej winy, nie musimy ponosić kosztów naprawy samochodu drugiego kierowcy, zatem to znaczna oszczędność. A jak wiadomo wystarczy tylko chwila nieuwagi i może dojść do wypadku. Coraz więcej osób wykupuje także ubezpieczenie AC (autocasco), zatem w razie uszkodzenia samochodu w kolizji ubezpieczyciel pokrywa także naszą naprawę. Ale co dzieje się w sytuacji, gdy samochód zostaje uszkodzony na skutek gradu? Czy autocasco gwarantuje nam naprawę?

Gradobicie – wysoki koszt naprawy samochodu

Bądźmy realistami, pogoda potrafi zaskoczyć, co roku w Polsce dochodzi do silnych burz, a często do gradobicia. Niestety skutkiem tego są uszkodzone samochody. Naprawa karoserii, gdy doszło do uszkodzenia struktury lakieru może być bardzo droga, warto więc zabezpieczyć się przez następstwami aury, które mogą ostro dać nam po kieszeni. Wydaje się, że autocasco powinno pokryć wszelkie usterki, także te spowodowane przez grad, ale jak się okazuje sprawa nie jest taka oczywista. Zatem należy dobrze sprawdzić umowę, czy dany ubezpieczyciel pokrywa takie koszty.

Dobre ubezpieczenie autocasco to podstawa

Warto więc wybrać odpowiedniego ubezpieczyciela, który oferuje pakiet usług. Autocasco nie jest takie tanie należy więc dokładnie czytać umowy. Wszelkie informacje można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zdarzają się firmy, które gradobicie wyłączają z podstawowego ubezpieczenia, zatem aby zyskać taką ochronę należy dodatkowo dopłacić. W takiej sytuacji zdecydowanie lepsze wydaje się wykupienie ubezpieczenia all risk, które pokrywa wszelkie szkody.

Bo umowa ma znaczenie

Oczywiście należy czytać wszelkie umowy i zwrócić również uwagę, jak ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy. Otóż ważne są także formalności jakie należy spełnić, by otrzymać odszkodowanie. Na samym początku powinien przyjechać rzeczoznawca, który określi straty, dopiero wtedy można zdecydować się na naprawę.

Tutaj właśnie ważny jest jeden aspekt, czy firma ubezpieczeniowa pozwala na wybór metody naprawy samochodu. Coraz popularniejsza jest metoda PDR, której efekty są imponujące, a wartość samochodu się nie zmniejsza. Zatem warto się na nią zdecydować. Niestety część ubezpieczycieli pokrywa tylko koszty lakierowania, a przez to nasz samochód traci na wartości.

Warto więc wybierać takie ubezpieczenie AC, gdzie samemu można zdecydować o metodzie naprawy, ale również miejscu, gdzie zostanie ona wykonana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *