laweta

Ubezpieczenie samochodu a koszty holowania

Ubezpieczenie samochodu nie tylko w zakresie odpowiedzialności cywilnej warto posiadać. Niestety większość osób wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe jak i polisę zwraca uwagę jedynie na sumę składki, jaką musi rocznie opłacić. To poważny błąd, bowiem kluczowe są warunki ubezpieczenia, czyli to co obejmuje dana polisa.

Wypadki się zdarzają

Naprawa samochodu, czy to z powodu awarii czy kolizji nigdy nie jest przyjemnym elementem podróży. Często wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. By je zminimalizować dobrze jest posiadać stosowne ubezpieczenie, obejmujące również lawetę. Gdy okazuje się że potrzebna jest laweta dobrze jest mieć poczucie bezpieczeństwa w zakresie poniesienia kosztów jej wynajmu nawet przy dłuższej drodze do miejsca zamieszkania, najbliższego autoryzowanego warsztatu naprawczego itp. Wynajem lawety potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych, co i tak przy lokalnych kosztach naprawy samochodu może okazać się niewiele. Usługi lawetą są zwykle objęte polisą ubezpieczeniową assistance. Klient zazwyczaj ma prawo zdecydować gdzie samochód ma zostać naprawiony i czy chce nim kontynuować podróż.

Mądry Polak po szkodzie

Zwykle klienci w dość bolesny sposób przekonują się o tym, jak niewiele warta jest ich polisa ubezpieczeniowa. Kiedy potrzebna jest laweta, naprawa samochodu, holowanie, wówczas okazuje się, że dany wariant polisy nie obejmuje tego i tamtego. A wybrane usługi tylko w zakresie podstawowym. Gdy przeliczymy koszty lawety, holowania za granicą samochodu na wysokość składki, okazuje się iż warto płacić nawet najwyższa składkę i nie martwić się o starty na wypadek naprawy, kolizji itp. zdarzeń w okresie trwania polisy.

Obszar oddziaływania

W przypadku konieczności skorzystania z lawety istotne znaczenie ma to, czy dana polisa Assistance obejmuje terytorium Polski czy również zagranicy. A jeśli również zagranicy to jakie są to państwa. Wybierając się za granicę dobrze jest wykupić ochronę dodatkową lub też zadbać o nią już w chwili wykupienia rocznej polisy ubezpieczeniowej. Ponadto w warunkach ubezpieczenia należy sprawdzić ilość limitu kilometrów jakie są pokrywane z polisy. To ważne także w warunkach polisy wyłącznie na terytorium RP.

Laweta wybrana przez klienta czy ubezpieczyciela

Rzadko klienci wnikają w zasady przyznawania pomocy w zdarzeniu. Tymczasem warto jest to przeanalizować, gdyż ubezpieczyciele chcąc obniżyć własne koszty zapisują w tym właśnie miejscu rozmaite ograniczenia. Utrudniające uzyskanie pomocy czy refundacji kosztów naprawy, holowania lub wynajmu lawety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.