młot hydrauliczny do koparki

Profesjonalny młot do koparki i jego zastosowanie.

Młot do koparki to jedno z tych urządzeń, które poprzez swoje parametry techniczne, znacznie poszerza spektrum zastosowania samej koparki. Zwykła koparka, standardowo służy do realizacji prac związanych z wykopami ziemnymi i pracami pobocznymi. Jeśli natomiast zostanie wyposażona w profesjonalny, hydrauliczny młot do koparki, możliwe będzie jej wykorzystanie w pracach wyburzeniowych.

Rodzaje młotów do koparek.

Na rynku znajdziemy stosunkowo sporo typów i modeli młotów, od różnych producentów. Będą one różnić się od siebie przede wszystkim parametrami technicznymi. Jeśli zaś chodzi o możliwość instalacji w konkretnych maszynach, to poprzez płyty adaptacyjne, możliwe będzie zamontowanie dowolnego młota na dowolnej maszynie. Młoty do koparek przede wszystkim dzielą się względem swojej energii uderzenia, oraz masy całkowitej maszyny, do której są przeznaczone.

 • Młoty najmniejsze o energii uderzenia w przedziale 260 – 850 J, przeznaczone będą do współpracy z minikoparkami i miniładowarkami o masie całkowitej dochodzącej do maksymalnie 5,5 t. Typowy młot do minikoparki znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w pracach związanych z usuwaniem przeszkód gruntowych w trakcie realizacji wykopów ziemnych.
 • Młoty średnie o energii uderzenia w przedziale 1000- 1400 J. Są przeznaczone do koparek i koparko-ładowarek o masie własnej w przedziale 5-10 t. Tego typu młot do koparki może być już z powodzeniem wykorzystywany w poważniejszych pracach wyburzeniowych.
 • Młoty największe o energii uderzenia w zakresie 2000 – 5420 J. To młoty stosowane w dużych koparkach gąsienicowych, o wadze nawet do 29 ton. Wykorzystywane będą w profesjonalnych pracach wyburzeniowych w dużą skalę.

Młot do koparki i jego podstawowe parametry techniczne.

Każdy młot do koparki będzie charakteryzować się konkretnymi parametrami technicznymi, względem których należy go dobierać pod poszczególne zastosowania. Oczywiście najważniejsze będzie dopasowanie młota względem masy całkowitej maszyny. Do najważniejszych parametrów młotów hydraulicznych, należy tutaj zaliczyć:

 • Energia uderzenia
 • Wymagany przepływ
 • Ciśnienie robocze
 • Częstotliwość uderzenia
 • Poziom generowanego hałasu
 • Średnica grota roboczego
 • Waga robocza
 • Zakres wagi nośnika (koparki)

Aby prawidłowo dobrać młot do swoich potrzeb, musimy uwzględnić wszystkie nasze wymagania i dopasować parametry młota do posiadanej przez nas maszyny.  W przypadku nieprawidłowego dopasowania młota do koparki, może dojść do uszkodzenia samego młota jak i koparki. Tak się stanie w przypadku, kiedy spróbujemy młot przeznaczony do maszyny o maksymalnej wadze 15 ton, zastosować w maszynach mniejszych. Waga robocza jak i zakres uderzenia i drgań, będą tutaj zbyt wysokie jak na możliwości mniejszych koparek. Przez to bardzo szybko dojdzie do uszkodzenia ramienia nośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.