Trekking w Alpach dla amatorów

Wyprawy trekkingowe w Alpy przeznaczone są nie tylko dla profesjonalistów. Znajdziemy tutaj także mnóstwo szlaków dla początkujących, mniej doświadczonych górskich łazików. Oczywiście, do każdej takiej wyprawy trzeba być solidnie przygotowanym. Każdy trekking w Alpach niesie za sobą sporo wymagań, zarówno w zakresie przygotowania fizyczno kondycyjnego, jak iw kwestii posiadanego wyposażenia. Warto o tym pamiętać decydując się na taką formę spędzenia urlopu. Poniżej zajmiemy się podstawowymi zagadnieniami w tym zakresie. Tak, aby każdy z nas, mógł prawidłowo przygotować się na wyprawę w Alpy. Umiejętnie zebrać niezbędny ekwipunek i przygotować swoją kondycję oraz wytrzymałość do trudów wielogodzinnego marszu alpejskimi szlakami.

Przygotowanie fizyczno kondycyjne na trekking w Alpach

Zdecydowanie najważniejszym elementem będzie prawidłowe przygotowanie naszej kondycji do tego typu wypraw. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż każdy trekking w Alpach będzie stawiać przed nami poważne wyzwania. Głównie chodzi nam o to, iż większość tras będzie długa. Najkrótsze warianty tras alpejskich to 3-4 godziny marszu. Najdłuższe zaś, mogą trwać nawet 8-10 godzin. Trzeba więc posiadać dobrą kondycję, oraz wytrzymałość. Dobra siła w nogach i rękach także będzie pomocna. Czasami trzeba będzie się gdzie niegdzie wspinać przy pomocy sztucznych ułatwień, takich jak łańcuchy. Na odcinkach prostych warto wykorzystać kijki trekkingowe, które w znacznym zakresie odciąża nogi podczas wspinaczki czy też schodzenia.

Aby się odpowiednio przygotować powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o aktywności fizycznej na co dzień. Najlepszymi rozwiązaniami w tym zakresie będą:

  • Częstsza zamiana samochodu na rower w drodze do pracy – w końcu nie zawsze musimy jechać samochodem.
  • Regularne wizyty na siłowni i pływalni.
  • Codzienne bieganie
  • Zmiana niektórych nawyków żywieniowych na bardziej zdrowe.

W zasadzie te cztery punkty powinny w ciągu 4-6 miesięcy znacznie podnieść naszą wytrzymałość i kondycję. Istotną kwestią będzie tutaj jednak regularność w treningach. Bez tego niestety nie uda się za wiele osiągnąć. Tak więc, należy wygospodarować kilka godzin jednego dnia w tygodniu na odwiedzenie siłowni oraz pływalni. Codzienne te 15-30 minut poświęcić na bieganie.

Niezbędne wyposażenie na trekking w Alpach

Dodatkowo powinniśmy się także odpowiednio przygotować pod względem wyposażenia. Tutaj kluczową kwestią będzie nasza odzież. Musimy zaopatrzyć się w solidną odzież turystyczną, gwarantującą zabezpieczenie przed wiatrem, zimnem oraz deszczem. Do tego trzeba będzie także zakupić solidne buty górskie, z membraną wodoodporną. Koniecznym zakupem stanie się także wodoszczelny plecak o pojemności ok. 20 litrów. W plecaku będziemy zawsze mieć ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, zażywane na co dzień leki, latarkę czołówkę, składany nóż, suchy prowiant na drogę, oraz butelkę z wodą.

Takie przygotowanie zagwarantuje nam bezpieczeństwo oraz komfort na każdym szlaku alpejskim. Oczywiście poza szlakami wysokogórskimi, które wiodą terenem skalno lodowym. Na takich trasach wymagane będzie już profesjonalne wyposażenie alpinistyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.