Pompy ciepła do ogrzewania budynku jednorodzinnego

W czasie ostatnich kilku lat, coraz głośniejszym tematem, poruszanym w wielu dyskusjach jest kwestia ogrzewania naszych domów jednorodzinnych wraz z kwestią ekologii. W dalszym ciągu niestety węgiel ma wielu zwolenników. Choć w kwestii tak ekologii, jak i komfortu palenia tym typem paliwa jest rozwiązaniem zdecydowanie najgorszym. Warto więc zwrócić uwagę na rozwiązania inne. Jednym z ciekawszych okazują się być pompy ciepła. Okazuje się, iż inwestycja w pompę ciepła, w wielu przypadkach będzie jak najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Oczywiście, będzie to uzależnione od innych czynników, takich jak chociażby poziom izolacji budynku. Musimy więc najpierw przyjrzeć się samym pompom ciepła nieco bliżej, a dopiero potem rozsądzać kwestię tego, czy jest to rozwiązaniem dla nas korzystnym czy też nie.

Rodzaje stosowanych pomp ciepła.

W pierwszej kolejności warto powiedzieć sobie nieco więcej na temat rodzajów stosowanych pomp ciepła. Podstawowych podział zakłada dwie grupy. Są to pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe. Przy czym gruntowe będą dzielić na się na pompy z wymiennikiem pionowym oraz poziomym. Warto jedynie wspomnieć, iż zasada ich działania jest w każdym przypadku taka sama. Urządzenia te, odzyskują w procesach termodynamicznych ciepło z czynników naturalnych, nawet jeśli temperatura powietrza będzie ujemna. Poniższa lista prezentuje dokładnie cały podział, oraz przekazuje podstawowe informacje na temat każdego rodzaju pomp ciepła.

  • Pompy ciepła powietrze – wykorzystują energię otaczającego nas powietrza, aby poprzez procesy termodynamiczne, odebrać z nich pozostałe jeszcze ciepło.
  • Pompy ciepła gruntowe z wymiennikiem poziomym – wymiennik poziomy jest łatwy w montażu i nie wymaga koniecznością poniesienia ogromnych kosztów z tego tytułu. Nie zapewnia jednak możliwości odzysku dużych ilości ciepła. Jest zamontowany poniżej głębokości przemarzania, a więc zawsze mamy dostęp do energii na poziomie jednego stopnia Celsjusza.
  • Pompy ciepła gruntowe z wymiennikiem pionowym – to najbardziej efektywne ale zarazem najbardziej kosztowne w montażu pompy ciepła. Wykorzystują energię geotermalną, gdzie czynnik grzewczy w specyficznych warunkach geologicznych, można będzie wstępnie podgrzewać nawet do 30 stopni Celsjusza.

Mamy więc dość spory wybór w tym przypadku. Trzeba więc zastanowić się jakie warunki montażu będą możliwe w przypadku naszego domu, oraz wybrać opcję najbardziej korzystną. Poza tym trzeba także pamiętać, iż na przykład na terenach objętych pracami górniczymi, ciężko będzie prowadzić odwierty pod pompy ciepłą z pionowym wymiennikiem.

Czy warto więc inwestować w pompy ciepła?

Jeśli nasz budynek jest ocieplony a jego zapotrzebowanie na energię cieplną nie jest zbytnio wysokie, to z cała pewnością warto. Będzie to dobre i korzystne rozwiązanie z wielu względów. Oczywiście trzeba będzie liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów zakupu pompy ciepła, oraz montażu. Tym bardziej, iż nie możemy zatrudnić tutaj byle kogo. Montażem powinna zająć się firma, dla której pompy ciepła i instalacje sanitarne to chleb powszedni. W przeciwnym razie, może się skończyć tak, iż nie osiągniemy odpowiednio efektywnego modelu ogrzewania budynku, nie wspominając już o kosztach związanych z zastosowaniem tej technologii grzewczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *