Nowoczesne maszyny do brykietowania i ich eksploatacja

Współcześnie wykorzystywane maszyny do brykietowania trocin, są bardzo zaawansowane technologicznie. Pozwalają nam na wytwarzanie bardzo dobrego jakościowo brykietu. Dodatkowo możemy dość dowolnie decydować o kształcie gotowego brykietu. Możemy wytwarzać standardowe kostki do palenia w kotłach CO, jak również wałki o różnej średnicy, sprawdzające się w piecach kominkowych. Przede wszystkim jednak, są to maszyny do brykietowania, gwarantujące wysoki poziom wydajności pracy, oraz brak konieczności ciągłej obsługi. Można więc powiedzieć, iż brykietowanie trocin z ich zastosowaniem jest bardzo wydajne i nie wymagające.

Maszyny do brykietowania i ich zakup

Chcąc rozpocząć produkcję brykietu z trocin, trzeba będzie liczyć się ze stosunkowo sporymi inwestycjami. Musimy pamiętać, iż maszyny do brykietowania, szczególnie najnowsze, do najtańszych należeć nie będą. Do tego trzeba będzie także ponieść spore koszty inwestycji związane z przygotowaniem całej infrastruktury produkcyjnej. W końcu nasze maszyny do brykietowania muszą być usadowione w odpowiednich warunkach. trzeba zadbać o zabezpieczone przed wilgocią i wentylowane pomieszczenia produkcyjne. Do tego musimy zagwarantować tak samo zabezpieczone pomieszczenia magazynowe.

Tutaj dodatkowo warto zadbać o możliwość przesuszenia zarówno samego brykietu jak i trocin przeznaczonych do brykietowania. Będzie to mieć dość istotny wpływ na sam proces wytwarzania brykietu, jak i na jego wartość energetyczną. Brykiet o zbyt wysokim poziomie wilgotności, niestety nie będzie się dobrze palić. Zbyt dużo energii cieplnej marnuje się na konieczność odparowania wilgoci. Co gorsza, parująca wilgoć będzie osiadać na elementach kotła CO, prowadząc do jego korodowania. Trzeba więc przyznać, iż wilgotność jest tutaj najgorszym wrogiem jakości brykietu.

Proces produkcji brykietu z trocin

Bardzo ważną kwestią jest także sam proces produkcji brykietu. W jego trakcie, trociny, wióry i zrębki drzewne, poddawane są prasowaniu pod wpływem wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury. Tutaj wyciska się z nich jest żywica, która jest od razu naturalnym klejem wzmacniającym strukturę gotowego brykietu. Także na tym etapie nadmierny poziom wilgoci będzie wywierać negatywny wpływ na formowanie brykietu. Woda będzie ograniczać zdolność sklejenia brykietu żywicą. Dlatego też, podczas przygotowywania do produkcji, warto zadbać o suche i wentylowane pomieszczenia magazynowe. Warto także zapewnić sobie możliwość przesuszenia materiału wsadowego aby ograniczyć poziom jego wilgotności do minimum. Pozwoli nam to osiągnąć zdecydowanie najlepsze parametry spalania brykietu. Będziemy mogli osiągnąć brykiet o wysokiej wartości opałowej. Stabilnie powiązany i trzymający się całości. Owszem, trzeba będzie w tym celu ponieść pewne, stosunkowo wysokie koszty. Jednakże w efekcie będziemy wytwarzać brykiet drzewny wysokiej jakości, co w tym przypadku jest kwestią najważniejszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *