Żywiec: co warto zobaczyć w tym mieście

Żywiec – co warto zobaczyć w tym mieście

Żywiec kusi piękną okolicą i cennymi zabytkami, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Otoczone beskidzkimi szczytami miasto, ma wiele uroku. Na jakie atrakcje koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Żywiec – miasto pełne zabytków

Żywiec to miasto, które może się pochwalić długą i ciekawą historią. Przypominają o niej cenne zabytki, w gronie których wyróżnia się Stary Zamek. Dawniej był on własnością Komorowskich i Wielopolskich, obecnie w jego murach ma swą siedzibę Muzeum Miejskie. Tuż przy Starym Zamku czeka kolejna atrakcja – XIX-wieczny pałac Habsburgów, nazywany często Nowym Zamkiem. Wokół tych obiektów rozciąga się piękny park, znany nie tylko z ciekawej szaty roślinnej, ale i takich niespodzianek, jak Domek Chiński oraz ławeczka z księżną Marią Krystyną Habsburg.

W pobliżu tych atrakcji czeka żywiecka starówka, kusząca zadbanym ryneczkiem oraz tak ciekawymi zabytkami, jak XIV-wieczny kościół Świętego Krzyża oraz XV-wieczna katedra Narodzenia NMP. Pięknie prezentuje się też neorenesansowy ratusz, wzniesiony w latach 60-tych XIX wieku przy żywieckim rynku.

Browar z tradycjami

Co jeszcze warto zobaczyć podczas wycieczki po Żywcu? Z pewnością nie lata atrakcją dla każdego turysty będzie wizyta na terenie miejscowego browaru. Muzeum, które urządzono tu z myślą o turystach, pozwala lepiej poznać i dzieje Habsburgów, i produkowanego przez nich piwa. Dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek, Żywiec może się okazać dobrym punktem wypadowym w góry. Ciekawym celem krótkiej wycieczki będzie Grojec, znany z pięknych widoków na Kotlinę Żywiecką oraz na pobliskie Beskidy: Śląski i Mały.

Góry i jeziora

Na miłośników sportów wodnych czeka z kolei Jezioro Żywieckie – sztuczny zbiornik na Sole, który już dawno stał się popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji dla turystów pragnących pogodzić wypoczynek w górach z plażowaniem.

Miasto to świetny punkt wypadowy dla tych, którym marzą się wycieczki w góry, jak i dla tych, którzy chcą nacieszyć się widokiem pięknych zabytków. Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że zaplanowanie dłuższego pobytu w rejonie tego miasta przestaje być problemem. Dzięki temu każdy z nas może zaplanować wizytę w tym mieście, ciesząc się i piękną okolicą, i czekającymi w dolinach zabytkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *